Nezapomeňte podat daňové přiznání do 31.1.2025

Téma daně z nemovitosti se každoročně dotýká mnoha z nás. Proto jsme pro vás připravili úvodní přehled, který vám pomůže zorientovat v aspektech této daně v roce 2025.


Co je daň z nemovitosti?

Daň z nemovitosti je jednou z majetkových daní, kterou odvádí vlastník nemovitosti (pozemku, stavby nebo jednotky) za to, že tuto nemovitost vlastní. Výnosy z této daně slouží především k financování obcí.


Zajímavost ze světa (poznámka autora)

"Rád bych se s vámi podělil o zkušenost z mých realitních začátků před více než 30 lety. Tehdy jsem měl jedinečnou příležitost účastnit se školení s americkými realitními makléři, kteří nám představili zcela odlišný pohled na daň z nemovitosti.

V USA fungoval tento systém jako důmyslný mechanismus společenského uspořádání. Představte si to takto: čím prestižnější adresa, tím vyšší daň z nemovitosti. Ale není to jen o placení - je to promyšlený systém, který zajišťuje, že Luxusní čtvrti dostávají nadstandardní péči. Městské služby jsou v těchto lokalitách na špičkové úrovni.

Kvalita života pak odpovídá zaplaceným daním.


Co mě osobně zaujalo nejvíce, byl fakt, že tento systém přirozeně vytváří různé rezidenční zóny podle příjmových skupin. Je to vlastně takový samoregulační mechanismus - kdo si může dovolit vyšší daň, získává i odpovídající úroveň služeb a okolního prostředí.

Tento přístup mi ukázal, jak může být daň z nemovitosti mnohem víc než jen povinná platba státu - může být nástrojem pro vytváření a udržování určitého životního prostoru!"


Kdo je povinen podat daňové přiznání?

Povinnost podat daňové přiznání mají všichni vlastníci nemovitostí, kteří:

  • Získali nemovitost v roce 2024: Ať už koupí, darováním, děděním nebo jiným způsobem.
  • Došlo ke změnám na nemovitosti: Například změna výměry, změna způsobu využití, přestavba, přístavba nebo odstranění stavby.
  • Částečně prodali nebo darovali nemovitost. Pokud stále vlastníte část nemovitosti ve stejném kraji, přiznání je nutné.


Pokračující vlastnictví beze změn

Pokud již nemovitost vlastníte a nedošlo v roce 2024 k žádným změnám, daňové přiznání se nepodává. Při změně koeficientů, tj. místních koeficientů nebo inflační doložky, dojde k automatickému navýšení daně prostřednictvím finančního úřadu.


Družstevní byty

U družstevních bytů daňové přiznání nepodáváte. Zde je plátcem majitel domu a tím je Družstvo. Družstvo vám pak daň přeúčtuje ve službách.


Do kdy se podává daňové přiznání?

Daňové přiznání se podává do 31. ledna a konstatuje stav vlastnictví k 1.1. daného roku. V případě změn v roce 2024 je tedy termín pro podání přiznání 31. ledna 2025.


Jaké informace je potřeba uvést v daňovém přiznání?

V daňovém přiznání uvádíte:

  • Osobní údaje: Jméno, příjmení, adresu a identifikační číslo.
  • Údaje o nemovitosti: Katastrální území, popisné číslo, druh nemovitosti, výměra, způsob využití.
  • Změny, ke kterým došlo v předchozím roce: Například změna vlastníka, změna výměry, změna způsobu využití.

Jak se vypočítá daň z nemovitosti?

Výše daně závisí na několika faktorech:

  • Druh nemovitosti: Zda se jedná o pozemek, stavbu nebo jednotku.
  • Výměra nemovitosti: Čím větší nemovitost, tím vyšší daň.
  • Způsob využití nemovitosti: Různé způsoby využití (např. bydlení, podnikání) mají různé sazby.
  • Místní koeficient: Tento koeficient stanoví obec a může se lišit v jednotlivých obcích.
  • Základní sazba: Základní sazba je stanovena zákonem.


Splatnost daně

  • Daň do 5 000 Kč: Je splatná jednorázově do 31. května příslušného roku.
  • Daň nad 5 000 Kč: Lze ji rozdělit do dvou stejných splátek splatných do 31. května a 30. listopadu příslušného roku.
  • Do 31. srpna a 30. listopadu 2025: Pro poplatníky provozujícími zemědělskou výrobu a chov ryb.


Kde podat daňové přiznání?

Daňové přiznání podáváte na příslušném finančním úřadě, který je určen podle místa, kde se nemovitost nachází. Přiznání můžete podat osobně, poštou nebo elektronicky.


Co když daňové přiznání nepodám včas?

Za opožděné podání daňového přiznání hrozí penále.


Specifika při převodu nemovitosti na konci roku

Pokud jste získali nemovitost (např. koupí, darováním) na konci roku, tedy v prosinci, a změna vlastnictví byla zapsána do katastru nemovitostí až v následujícím roce, máte nárok na prodlouženou lhůtu pro podání daňového přiznání.

Jaké jsou prodloužené lhůty?

Lhůta se prodlužuje do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru.

Pokud byl vklad vlastnického práva zapsán v lednu: Daňové přiznání podáte nejpozději do konce března.

Pokud byl vklad vlastnického práva zapsán ve druhém kalendářním měsíci: Daňové přiznání podáte nejpozději do konce dubna.

Proč je prodloužená lhůta důležitá?

Prodloužená lhůta dává novým vlastníkům nemovitostí dostatek času na seznámení se s novými povinnostmi a na přípravu daňového přiznání.

Na co si dát pozor?

Splatnost daně: I když máte prodlouženou lhůtu pro podání přiznání, termín splatnosti daně se tím nemění. Pokud je daň splatná do 31. května a vy podáte přiznání v červnu, vznikne vám penále.

Změny v katastru: Pravidelně kontrolujte údaje o své nemovitosti v katastru nemovitostí. Pokud zjistíte nějaké nesrovnalosti, neprodleně je nahlaste příslušnému úřadu.


Kde získat další informace?

Podrobnější informace o dani z nemovitosti naleznete na webových stránkách finanční správy nebo se obraťte na našeho daňového poradce.

Můžete se také obrátit na své realitní makléře, kteří vám pomohou doplnit informace a poskytnou další návod ke zpracování přiznání.


Proč je důležité poradit se s odborníkem?

Daňové právo je složité a neustále se mění. Proto doporučujeme konzultovat svou konkrétní situaci s daňovým poradcem. Ten vám pomůže správně vyplnit daňové přiznání a vyhnout se tak případným problémům.


Daň z nemovitosti je povinností každého vlastníka nemovitosti. Dodržením výše uvedených pokynů a včasným podáním daňového přiznání předejdete nepříjemnostem.


Poznámka: Tento článek slouží pouze jako základní úvodní informace. Neobsahuje kompletní popis všech možných variant a odchylek, které v zákoně existují. Nenahrazuje odbornou daňovou poradnu.


RELIA 6.1.2025